Přijímací pohovor
První dojem
První dojem je velice důležitý, některé studie dokonce tvrdí, že si většina lidí svůj úsudek o druhém vytvoří během 7 až 14 vteřin od prvního setkání. Mnoho lidí stále klade velký důraz na fyzický vzhled, který je zřejmý hned na první pohled.
Proto bychom měli věnovat dostatek času při výběru vhodného oblečení, pro muže je ideální oblek a pro ženy kostýmek. Čisté a vyžehlené oblečení je samozřejmostí, totéž platí i pro boty. Uchazeč by měl dále věnovat dostatečnou přípravu svému účesu, úpravě obočí a nehtů. Ženy by měly zvolit přiměřené líčení a muži by se měli oholit nebo by si své vousy měli upravit. Vždy je lepší zapůsobit svými dovednostmi a znalostmi než extravagantním účesem či oblečením. I kdyby pro nabízenou pozici nevybrali právě Vás, zanecháním dobrého dojmu, získáte šanci, že Vám například později nabídnou jinou pracovní možnost.
Vyhledání informací o společnosti
- zjistěte si co nejvíce informací o podniku z webových stránek, novin, referencí atd. Je dobré vědět, jak dlouho působí podnik na trhu, v jakém oboru, aktuality týkající se podniku, chystané projekty atd.
- zjistěte si co nejvíce informací o pracovní pozici, o kterou se ucházíte
- natrénujte si argumentaci a připravte si odpovědi na očekávané otázky
Nejčastěji kladené otázky
Personalisté by Vám měli pokládat pouze otázky týkající se výkonu vaší pozice, o kterou se ucházíte. Připravte se na otázky typu:
- Proč se ucházíte o danou pozici (a právě u nás)?
- Co víte o naší společnosti?
- Víte, kdo jsou naši zákazníci/konkurenti?
- Jak jste se dozvěděl/a o této volné pracovní pozici?
- Co si myslíte, že bude náplní Vaší práce?
- Co očekáváte od nového pracovního místa?
- Jaké schopnosti jsou podle Vašeho názoru nejdůležitější pro úspěšné zvládnutí této práce?
- Dáváte přednost sólové práci nebo práci v týmu?
- S jakým druhem lidí byste nerad/a pracoval/a?
- Co Vás motivuje k práci?
- Řekněte nám něco o svém studiu. Proč jste si vybral/a tuto školu?
- Co Vám studium přineslo?
- Jak se vzděláváte dál?
- Jaká je Vaše jazyková vybavenost?
- Jste schopný/á svůj názor obhájit i v cizím jazyce?
- Co považujete za svůj největší úspěch během studia?
- Jaké mimoškolní činnosti jste vyvíjel/a?
- Jak trávíte volné chvíle?
- Dejme tomu, že Vaši kolegové by nesouhlasili s Vaším projektem. Jak byste reagoval/a?
- Jak vidíte svou budoucnost po 3 nebo 5 letech?
- Jaká byla Vaše pracovní náplň a zodpovědnost v zaměstnáních, které jste vykonával/a během studia?
- Jak jste získala svou poslední práci a proč odcházíte?
- V čem vidíte svůj největší přínos pro naši společnost?
- Jakého největšího úspěchu jste v životě dosáhl/a?
- Proč byste právě Vy měl/a být vybrán/a na tuto pozici?
- Jak Vaše vzdělání koresponduje s požadavky na pozici?
- Jaký největší pracovní problém jste dosud řešil/a a jak?
- Jste odolný/á vůči stresu?
- Uveďte své silné a slabé stránky.
- V čem byste se rád/a zlepšila?
- Uveďte alespoň jeden krátkodobý, jeden střednědobý a jeden dlouhodobý životní cíl.
- Jaké máte zkušenosti s vedením lidí?
- Jak si představujete své finanční ohodnocení? (Zde je ideální odpovědět realisticky, není dobré se nadceňovat, ale ani podceňovat)
- Kdy byste mohl/a nastoupit?
- Jste ochotni jezdit na služební cesty, popř. využívat k nim své soukromé vozidlo?
- Měli bychom o Vás ještě něco důležitého vědět?
Dále může zaznít:
- Jakým způsobem byste se zachoval/a v následující situaci? (nastíní Vám popis modelové situace)
- Některá komise také vyžaduje řešení logické úlohy. Cílem je zjistit způsob řešení úkolů a vyzkoušet logický úsudek uchazeče (Jak zvládá stresové situace, jaký je jeho postup řešení, jaká je rychlost úsudku apod.) Výsledek tohoto úkolu nám často sdělí více informací o uchazeči, než desítky předchozích otázek.
- Můžete také dostat otázku typu, jaké jsou Vaše zájmy a koníčky? Cílem je zjistit informace o mimopracovních aktivitách uchazeče. Pokud zmíníte takové záliby, které souvisí s výkonem Vámi žádané pozice, může Vám to zajistit plusové body.
Otázky, na které nemusíte odpovídat
Jedná se o otázky, které úzce souvisí s Vaším soukromím (jaké je Vaše náboženské vyznání, politická orientace, majetek, rodinný stav, kolik chcete mít dětí atd). Pokud na tyto otázky odpovíte, je dobré personalistu ujistit, že Vaše osobní plány nebudou nijak ovlivňovat výkon Vaší práce.
Na co se můžete při pracovním pohovoru zeptat?
Prostor pro Vaše dotazy je zpravidla vymezen na konci přijímacího pohovoru. Je vhodné připravit si několik otázek, kterými vyjádříte svůj zájem.
- Jaká je pracovní doba v podniku (pevná/pružná) – přesčasy, směnný nebo víkendový provoz?
- Jaký je termín nástupu do práce?
- Jaký je obsah pracovní činnosti a popis pracovního místa, kam nastupujete?
- Jakou budete mít zodpovědnost (za určité pracovníky, oddělení apod.)?
- Jaká je firemní kultura?
- Je možný kariérní postup?
- Jaké je platové ohodnocení?
- Jaká je možnost stravování?
- Je možné studijní volno, jaký je počet dní dovolené apod.?
- Jaké jsou vnitropodnikové a jiné možnosti vzdělávání, příspěvky např. na jazykové kurzy apod.?
- Jaký je další krok ve výběrovém řízení?
Přijímací pohovor
K výběrovému řízení si s sebou vezměte originály nebo úředně ověřené kopie dokladů o vzdělání, své osobní doklady, tužku a poznámkový blok. Na pohovor přijďte včas, je dobré přijít o něco dříve, optimální je 5 minut předem. Nezapomeňte si zapsat jméno a telefonní kontakt na personalistu či na osobu, která Vás na pohovor pozvala. Pokud byste se opozdili, je dobré včas zavolat a omluvit se. Před pohovorem si vypněte mobilní telefon. Buďte zdvořilí ke všem osobám, které v podniku potkáte, to jak zapůsobíte na ostatní, může být součástí pohovoru. Stejným způsobem může být uchazeč hodnocen při odchodu.
Do místnosti, kde bude pohovor probíhat, vstupte až po vyzvání. Při vstupu pozdravte všechny přítomné. Usmívejte se a postupně se všemi navažte oční kontakt. Ruku podejte, jen pokud Vám ji přítomní nabídnou, vyvarujte se však příliš silnému stisku či stisku typu „leklá ryba“. Posaďte se až po vyzvání. Snažte se být klidní a rozvážní. Nebuďte vulgární, arogantní ani ustrašení. Vzpřímené držení těla působí vyrovnaně oproti častému upravování oblečení, účesu, brýlí či neustálému ošívání.
Na začátku pohovoru se většinou členové přijímací komise představí. Mohou Vám položit několik úvodních otázek pro uvolnění atmosféry. Pokud Vám nabídnou nějaký nápoj, můžete ho samozřejmě přijmout, nezapomeňte však na zásady správného stolování. Obvykle se začíná diskusí nad Vaším životopisem a pracovními zkušenostmi. Poté se přejde k diskusi o pracovní pozici – kde jste se o pracovní nabídce dozvěděli, co bude podle Vás náplní práce (zde si můžete připravit dotazy vyjadřující Váš zájem o pracovní nabídku). Někteří zaměstnavatelé si budou chtít Vaše znalosti ověřit například hovorem v cizím jazyce, testem práce na PC či dalšími testy.
Po skončení pohovoru poděkujte a zdvořile se rozlučte. Většinou Vám sám personalista sdělí, jaký bude následující postup. Pokud tak neučiní, můžete se na to zeptat sami.
Typy testů
Přijímací pohovor má několik různých podob. Větší organizace zpravidla praktikují více kolové pohovory. Při výběrovém řízení se můžete setkat s následujícími typy testů:
Psychodiagnostické testy
Tento druh testů hodnotí soustředění, inteligenci, výkonnost, popř. vědomosti – součástí mohou být i jazykové testy.
Testy praktických dovedností a schopností
Tyto testy ověří pravdivost uvedených dovedností v životopisu. Mohou si vyzkoušet, jak ovládáte počítač, zda umíte psát všemi deseti, jestli jste aktivní řidič nebo další dovednosti.
Assessment Centre (AS)
Tento typ se používá při výběru z většího počtu kandidátů. Většinou je skupina uchazečů rozdělena do menších skupin, které musí splnit zadaný úkol. Obvykle je simulovaná nějaká pracovní situace, kterou řešíte ve spolupráci s ostatními. Hodnotitelé posuzují reakce uchazečů a kompetence, které jsou pro danou pozici vyžadovány. Nejčastěji se sleduje, jak zvládáte stresové situace, jak dokážete motivovat ostatní, jak se umíte prosadit, jak prezentujete svůj názor, jak dokážete řešit problémy, jak rychle umíte reagovat při neočekávané situaci atd. AC může trvat delší dobu, je hodnoceno po celou dobu trvání včetně přestávek a v ojedinělých případech může být i nahráváno.