Překvapivě skvělé. Desítky středoškoláků soutěžily se svými projekty o ceny

Oblečení jak k maturitě a všudypřítomná nervozita. Přes 70 středoškoláků představovalo své výzkumné projekty na UJEP. Akademiky mnozí studenti překvapili. Projekty byly tak dobře zpracované, že by už obstály jako bakalářské práce. Novinkou letošního ročníku byla možnost online prezentace, protože část studentů je zrovna na stážích v zahraniční.

Při slavnostním zahájení krajského kola Středoškolské odborné soutěže, kterou ústecká univerzita organizuje v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, od pohledu vynikaly studentky ze Střední lesnické školy ve Šluknově. Obě v lesnické uniformě a obě měly v aule živá zvířata.

 „Přijela jsem prezentovat před komisí Videoprůvodce výcvikem sokola stěhovaného pro lovecké využití,“ říkala Tereza Málková, která v tu chvíli držela na ruce dravce. Jmenuje se Čip a Tereza ho ve volných chvílích nechala podržet i přihlížejícím. Nakonec získala třetí místo v kategorii Tvorba učebních pomůcek.

 „Můj projekt se týká loveckých psů a jejich úrazů při společných lovech. Používala jsem k tomu mapové záznamy,“ vysvětluje další soutěžící Kristýna Růžičková.

 „Vítejte na univerzitě. Určitě se vám tady bude líbit. Máme krásný kampus. Budu rád, až se budete rozhodovat, kam jít po maturitě studovat, pokud budeme vaší první volbou,“ přivítal středoškoláky rektor doc. RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D.

Projekty byly rozděleny mezi deset odborných komisí a studenti je postupně prezentovali.

 „Práce i jejich prezentace byla skvělá. Nemohli jsme se rozhodnout o vítězi, a tak jsme udělili hned dvě první ceny,“ říká doc. Jiří Orava, který byl v komisi pro chemické a fyzikální projekty.

Řadě studentů pak akademici hned navrhovali, jak by ve svém výzkumu mohli na univerzitě pokračovat.

S čerstvě narozenými telaty jsem v součtu strávila asi šest měsíců. Jezdila jsem na farmu na jih Čech,“ popsala Julie Kyloušková, která se věnovala výživě novorozených telat a vlivu na jejich zdraví. „To je skvělé, protože jste se tak učila soustavně vědecky zkoumat. Navíc jste navrhla, jak práci víc rozvinout do budoucna třeba o rozbory krve,“ reagoval člen komise doc. Pavel Krystyník.

Pět děkanů UJEP se rozhodlo udělit i speciální ocenění pro nejlepší práce v oboru, který je jejich fakultě blízký. „Slyšel jsem od komisí, že práce jsou velmi kvalitní,“ řekl děkan Fakulty životního prostředí UJEP doc. Dr. Ing. Pavel Kuráň, který se nakonec rozhodl udělit hned tři ocenění.

První a druzí v každé z kategorií postoupí do celostátního kola soutěže.


Krajské kolo Středoškolské odborné činnosti v Ústeckém kraji bylo realizováno v rámci klíčové aktivity 1 Kreativní lidé, části A Celoživotní vzdělávání (podaktivity A.2.14) projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210, který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.