
Teplické Café Nobel: Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vesmír má nejen svůj počátek, ale bude mít i konec. O tom, jak by podle představ současné vědy takový konec mohl vypadat, pohovoří ve čtvrtek 20. března v rámci dalšího Café Nobel na hvězdárně v Teplicích astronom Jakub Rozehnal.
Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století opravdu hodně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit právě i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale nepochybně také nějaký konec. Jaký bude? Zveme vás na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru.
Astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., je ředitelem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Mezi jeho odborné zájmy patří především malá tělesa sluneční soustavy, zejména studium rodin planetek a rozpadů malých těles. Na Fakultě elektrotechniky ČVUT v Praze přednáší astrofyziku a zabývá se rovněž popularizací astronomie, fyziky a příbuzných vědeckých oborů. Z cizích jazyků překládá populárně naučnou literaturu.
„Teplické přednášky z cyklu Café Nobel se po zimní pauze vracejí opět do přednáškového sálu hvězdárny na Písečném vrchu,“ upozorňuje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. Začíná se jako obvykle v 18:00 h. Doporučujeme rezervaci místa na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace
o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.
Kontakt: Mgr. Frederik Velinský, frederik.velinsky@ujep.cz, 475 286 138
Fotografie: Jakub Rozehnal; autor Frederik Velinský; Pixabay.com
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.