Výstava MY LOMY pokračuje. UJEP zve na doprovodnou přednášku
V úterý 14. ledna zve Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem na doprovodnou přednášku Mgr. Natalie Belisové k výstavě MY LOMY. Přednáška s podtitulem „Problematika archivní rešerše při výzkumu dobývání nerostných surovin” představí archivní zdroje a práci s nimi, možná úskalí badatelské práce, a příklady lomů s popisem historie těžby.
Mgr. Natalie Belisová je vlastivědná badatelka a jedna z řešitelek projektu „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“, jehož výstupem je právě
výstava MY LOMY. Působila v Památkovém ústavu v Ústí nad Labem,
v Oblastním muzeu Děčín, na Správě Národního parku České Švýcarsko a nyní v ústeckém muzeu. Dlouhodobě se věnuje shromažďování informací, péči o drobné památky regionu a hledání ztracených příběhů a souvislostí. Je autorkou či spoluautorkou celé řady publikací s kulturněhistorickou a vlastivědnou tématikou.
„Natalie Belisová ve své přednášce posluchačům poutavě objasní proces pátrání v archivech jako systematickou detektivní práci, při které se skládá celkový obraz z jednotlivých nesourodých informačních střípků,“ říká PR pracovnice Přírodovědecké fakulty UJEP Ing. Lenka Bauerová.
Návštěvníci také zjistí, jaké archivní zdroje a písemné prameny lze využívat, co všechno se v nich dá dohledat k historii kamenolomů, včetně úskalí této badatelské práce.
Přednáška, která proběhne 14. 1. 2025 od 16:00 h v sále 1.04, doprovází výstavu MY LOMY, která je instalována v Centru přírodovědných a technických oborů (CPTO) na adrese Pasteurova 3632/15 v Ústí nad Labem až do 19. 2. 2025 (po–so, 8:00–18:00 h).
MY LOMY, výstava Oblastního muzea v Ústí nad Labem, mapuje historii a pozůstatky dobývání stavebního kamene v krajině Labských pískovců. Prezentuje výsledky průzkumu více než tří tisíc lomů, které objevili a zmapovali historici a geologové z Oblastního muzea v Ústí nad Labem a Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP, v rámci výzkumného projektu „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“.
Badatelé prozkoumali rozlohu 323 km2, která sahá od Petrovic po Mikulášovice. Odhaluje tisíce opuštěných, dnes již zarostlých lomů na stavební či dekorační kámen, železné jámy, stopy po prospekci vápenců či vzácných rud. Výstava poodhaluje pozůstatky intenzivního využívání krajiny Labských pískovců v relativně nedávné minulosti a představuje, jak naši předci ovlivnili těžbou kamene skalní reliéf, a také, co překvapivého se po jejich činnosti dochovalo do dnešních dnů.
Doprovodná přednášky Mgr. Belisové je druhou ze sérií tří doprovodných přednášek k výstavě. Závěrečné téma představí 12. února 2025 PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D., z Filozofické fakulty UJEP v přednášce věnované provenienci stavebního kamene.
Fotografie: Foto Státní oblastní archiv Děčín, soukromý archiv N. Belisové, sbírka Oblastního muzea v Děčíně
Projekt č. TL05000407 Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce byl realizován od dubna 2021 do prosince 2023 a spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.