Café Nobel: Houby jsou všude!

Houby nejsou jen hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v Muzeu města Ústí nad Labem pozve mykolog Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Houby jsou všude kolem nás, patří k nim i největší žijící mikroorganismus či druhy s největší rozmnožovací schopností. Prospěšné houby slouží jako potrava, některé dokonce pomáhají léčit naše nemoci. Patogenní houby naproti tomu během krátké doby dovedou vyhubit celé živočišné či rostlinné druhy. „Houby mají daleko větší vliv na celou přírodu, než jste si možná až dosud dokázali představit. Určitě je dobré to vědět,“ zve na přednášku koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D., se věnuje poznání biologie hub s významem pro člověka. Ve své práci se zabývá studiem evoluce, taxonomie, ekologie a diverzity hub, zejména těch mikroskopických. Je mezinárodně uznávaným odborníkem na houby žijící v symbióze s hmyzem a na parazitické houby rodu Claviceps. Vede Laboratoř genetiky a metabolismu hub na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a také vyučuje na Katedře botaniky Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Přednáška začne jako obvykle v 17:00 h. Doporučujeme, abyste si předem rezervovali místo na adrese: . Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Kontakt: Mgr. Frederik Velinský, , 475 285 756


Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.


Zdroj fotografií:

  • doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D., foto z archivu M. Kolaříka
  • Plíseň kropidlák žlutý (Aspergillus flavus), foto © Alena Kubátová