Premiéra workshopu: “Přežij Česko a jeho kulturu” na UJEP
Pronikání cizích kultur do univerzitního prostředí je v době, kdy se hranice stávají spíše pomyslnými a snadno překonatelnými, běžnou praktikou. Výzvy, kterým čelí mezinárodní studující, jsou veliké a ve svém charakteru rozmanité. Právě s úmyslem zmírnění šoku těch, kteří se odváží zavítat do Česka a okusit zdejší kulturu v poněkud specifickém prostředí Ústí nad Labem, byl vytvořen workshop „Survive the Czech Culture!“, který se bude konat 6. listopadu od 16:00 h na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
„Tato událost, která na akademických půdách po celé ČR nemá obdoby, se zaměřuje nejen na korektní interkulturní komunikaci, ale i na to, jak si zachovat chladnou hlavu ve vysoce nepříjemných situacích, kterým jsou často cizinci nuceni čelit. Workshop se dotkne otázek pocitu bezpečí v mezinárodním kontextu, ale i problematiky sexuálního obtěžování, která se jeví být pro určitou část Čechů stále přehlíženým problémem,“ uvádí směrem k akci jedna z pořadatelek Truhlářová Světlana.
Klára ten Donkelaar, studijní poradkyně ČZÚ, která část svého studia strávila v Nizozemí, a má tak se zahraničním prostředím znamenité zkušenosti, se stane odbornou silou workshopu. Sama podobných akcí během svého působení na univerzitě v Praze již uspořádala celou řadu: např. efektivní workshopy zaměřené na zvládání stresu, předcházení syndromu vyhoření, strategie učení nebo třeba time-management aj. pro studenty tíživé problémy.
Druhou účastnicí workshopu je ombudsmanka UJEP Mgr. Lucie Tesařová. Za pomoci prezentace „Ústí v číslech“ vybaví účastníky konkrétními zkušenostmi a informacemi o nebezpečných lokalitách, kde ve městě není radno se pohybovat ani za světla, a potřebných kontaktech, ke komu a kam se v případě nouze uchýlit. Tím celé akci dodá lokální – pro místní studenty nejdůležitější – perspektivu. „Věřím, že tato neobvyklá akce přispěje k lepšímu vzájemnému porozumění mezi členy a členkami akademické obce, ať již pocházejí odkudkoliv, rozvine naši empatii a pochopení, ale také nás naučí, jak se za sebe postavit a prosadit i ve světě, který je zatím pro nás neznámý,” těší se na workshop Lucie Tesařová.
Akce je iniciovaná největší studentskou neziskovou organizací – ESN, která se dle své vize snaží o obohacení společnosti skrze mezinárodní studenty. „Akce ale není vyhrazena pouze návštěvníkům spjatým s univerzitou. Naopak je široce otevřená celé lokální komunitě a lidem, kteří mají zájem se kulturně obohatit, a přispět tak k příjemnějšímu soužití jiných kultur s tou naší i pomoci příchozím, aby si správně nastavili hranice i za hranicemi svého státu,“ uvádí Světlana Truhlářová, viceprezidentka ústecké ESN, organizace, která má vlastní Safety Team dohlížející na to, aby během pořádání akcí pro zahraniční studenty na UJEP nedošlo k nějakému konfliktu.
„Velmi mě těší zejména podpora, kterou nám poskytli při pořádání této akce prorektoři. UJEP tak investuje do vytvoření příjemného prostředí pro místní i zahraniční studenty a propaguje osoby, na které se lze obrátit v případě pocitu nespravedlivého zacházení. Zahraniční studenti zároveň budou vědět, jak jistým nežádoucím střetům předcházet a jak se s případnými nedobrými zkušenostmi tady v Česku hravě poprat,“ vyjadřuje se k účelům akce prezidentka lokální sekce ESN, Linda Stará.
Workshop „Přežij Česko a jeho kulturu!“ je součástí integračních snah ESN Usti, které funguje s podporou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí na Labem. Organizátoři mají v úmyslu pořádat ho pro nově příchozí na pravidelné bázi.
Další aktivity ESN lze sledovat na jejich instagramovém účtu @esn_usti, na facebooku ESN Usti či webovkách www.esn-usti.cz.
Kontakt: Světlana Truhlářová, , 725 537 224
Úvodní fotografie: ESN Usti