Vzdělávání jako klíč k transformaci regionu

​První letošní číslo univerzitního časopisu Silverius se mimo jiné věnovalo projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, konkrétně podaktivitě A2 Kreativní děti, která přináší pestrou škálu aktivit zaměřených na komplexní rozvoj dětí a žáků v regionu. Cílem je posilovat jejich kompetence, vztah k regionu a schopnost kritického myšlení. Na otázky odpovídali prorektor pro rozvoj a digitalizaci, doc. Vlastimil Chytrý, a proděkan pro tvůrčí činnost FSI, doc. Ladislav Zilcher.

Můžete ve zkratce přiblížit podaktivitu A2? Jaký je význam aktivit směřovaných k dětem v rámci RUR?

V rámci A2 je celkem 38 různých aktivit od dětských univerzitních stáží, technicko-materiálových dní až po účast na mezinárodních robotických soutěžích. Cílovou skupinou jsou tedy děti a žáci, avšak v některých případech i studenti. Jak je patrné z množství akcí, které jsou všechny zaměřeny na vzdělávání dětí, žáků a studentů, máme celou řadu výstupů. V tomto bodě je nutné poznamenat, že vzdělávání považujeme za klíčový faktor pro dlouhodobý rozvoj strukturálně postižených regionů, protože poskytuje základ pro zlepšení ekonomických a sociálních podmínek. Kvalitní vzdělání umožňuje dětem získat dovednosti a znalosti, které zvyšují jejich šance na získání kvalitní práce v dospělosti. Tímto způsobem se vytváří nová generace, která může pozitivně ovlivnit regionální trh práce a pomoci snížit nezaměstnanost, a to obzvláště v období postupné dekarbonizace regionu. Vzdělanější populace má daleko větší šanci na podnikatelské úspěchy, inovace a zapojení do moderních technologií, což může pomoci stimulovat místní ekonomiku a přitáhnout investice. Navíc vzdělání dětí v těchto oblastech může hrát roli ve zvyšování sociální koheze a občanské angažovanosti. Mladí lidé, kteří mají přístup ke kvalitnímu vzdělání, se často stávají lídry komunity, kteří rozvíjejí region nejen ekonomicky, ale i kulturně a společensky. Vytvářením silných vzdělávacích institucí a programů zaměřených na rozvoj dovedností a kritického myšlení lze změnit perspektivu celé komunity a podpořit její stabilitu a udržitelný rozvoj.

Odhadem, kolik dětí myslíte, že se podaří oslovit?

To je těžké predikovat, nicméně ačkoliv je projekt teprve v počátcích, již nyní bylo podpořeno více než tisíc účastníků našich aktivit. Očekáváme, že celkem našimi aktivitami projede několik tisíc dětí, a to nejrůznějším způsobem, od možností zúčastnit se vzdělávacích soutěží až po účast na pětidenních stážích.

Jakým způsobem registrujete zpětnou vazbu na dosud uskutečněné aktivity?

Zpětná vazba je řešena prostřednictvím zpětnovazebního dotazníku. Nejedná se však o jediný nástroj, garanti jednotlivých aktivit mohou zvolit i jiný způsob. Důležité pro celý projekt je, aby po každé realizované aktivitě byly akce evaluovány a následně inovovány, což zvýší efektivitu aktivit i zájem o ně. Rozhodně nechceme „usnout na vavřínech“ a aktivity opakovat v původní verzi po dobu několika let. Jednoduše tedy můžeme říci, že je nepravděpodobné, aby se aktivity opakovaly ve stejném modu operandy, neboť jsme se i zavázali k inovacím a neustálému zlepšování našich aktivit, což rozhodně chceme naplnit.

Přečtěte si celý článek a spoustu dalších z aktuálního čísla Silverius na téma Růst.


Projekt RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 – je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.