Děčínské Café Nobel: Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Ve čtvrtek 23. ledna je můžete navštívit spolu s mikrobiologem Jaroslavem Kuklou, zároveň horolezcem a speleologem, a to v rámci další přednášky z cyklu „přátelských setkání s vědou“ Café Nobel v děčínské kavárně Coffee & Books.

Jeskyně jsou podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti okolní krajiny. „Jaroslav Kukla se průzkumu jeskyní Labských pískovců věnuje více než 20 let. Zazní i některá nová, dosud nepublikovaná data,“ zve na přednášku koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

V případě jeskyní Labských pískovců jde sice o menší podzemní prostory, než na jaké jsme zvyklí z prohlídkových tras v krasových oblastech, nejsou však o nic méně zajímavé. To potvrzuje i fakt, že
i přes jejich obtížnou dostupnost a nebezpečnost je historie průzkumu a objevování jeskyní v Labských pískovcích více než stoletá. Tým odborníků z různých oborů se nyní rozhodl tyto podzemní světy zmapovat a podrobněji prozkoumat v rámci projektu „Jeskyně NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce: interdisciplinární výzkum pro účely ochrany přírody s využitím moderních metod“.

Mgr. Jaroslav Kukla, Ph.D., vystudoval Ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě UK, kde následně obhájil dizertační práci věnovanou mikrobiálnímu společenstvu půdy, a v současnosti tam působí jako vedoucí Laboratoře environmentální chemie a analýz půd na Ústavu pro životní prostředí. Zaměřuje se na aplikaci analytické chemie v různých oblastech životního prostředí. Jako milovník Labských pískovců od mládí tíhl k horolezectví a speleologii. Uskutečnil stovky výstupů na pískovcové věže, včetně několika desítek prvovýstupů. Je členem základní organizace České speleologické společnosti Labské pískovce. Z těchto jeho aktivit vzniklo několik odborných vědeckých publikací a také kapitola o pískovcových jeskyních v knize „Geologie Českosaského Švýcarska“ (Ústí nad Labem, 2020). Jeho velkým koníčkem je rovněž regionální historie Děčínska.

Přednáška se uskuteční v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books, kterou najdete nedaleko děčínského zámku v Pohraniční ulici č. 3, od 18:00 h. Vchodné je volné, místa k sezení si můžete rezervovat na mailu , případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Kontakt: Mgr. Frederik Velinský, , 475 285 756


Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.


 Fotografie: Portrét – z archivu J. Kukly, Jeskyně – Bílé dómy v Loupežnické jeskyni; autor: Jaroslav Kukla