Teplické Café Nobel: Za blesky Sluneční soustavy

Možná vás také fascinují blesky – svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty. Zároveň se jich však trochu bojíte. Co všechno o blescích víme, ale také nevíme, prozradí fyzička Ivana Kolmašová ve čtvrtek 16. ledna všem návštěvníkům teplického planetária. Navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy.

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným.

Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., je vedoucí vědeckou pracovnicí Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Zabývá se fyzikou plazmatu, analýzou družicových dat a dat z pozemních měření. K jejím zájmům patří především elektromagnetické vlny generované přírodními bleskovými výboji jak na Zemi,
tak na dalších planetách Sluneční soustavy. Původní profesí je inženýrkou radioelektroniky, věnovala se vývoji družicových přístrojů. V současné době se snaží kombinovat své vědecké a inženýrské aktivity.

„Přednáška, nazvaná Putování za blesky Sluneční soustavou, se tentokrát uskuteční v prostorách teplického planetária v Koperníkově ulici,“ upozorňuje všechny zájemce koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Začátek je v 18:00 h. Doporučujeme rezervaci místa na adrese: . Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Kontakt: Mgr. Frederik Velinský, , 475 285 756


Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

Fotografie: zdroj archiv Ivany Kolmašové (portrét) a Pixabay.com