Teplické Café Nobel: Co nahradí uhlí?
Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? O tom bude řeč ve čtvrtek 21. listopadu na dalším večeru z cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně. Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne prof. Petr Krtil z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Změnou klimatu vyvolaná snaha rozvinutých zemí o defosilizaci společnosti a zejména jejího energetického základu vyvolává vášnivé debaty. Legislativní opatření směřující k náhradě fosilních energetických zdrojů zdroji obnovitelnými mohou mít závažné důsledky pro konkurenceschopnost jejich ekonomik. Společenská akceptovatelnost tzv. Zelené tranzice proto bude vázána na dostupnost technologií umožňujících efektivní ukládání a transport energie. „Náš host všem zájemcům přiblíží, jakou roli by v této oblasti mohla nebo měla sehrát právě chemie, či elektrochemie,“ vysvětluje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
Prof. Ing. Petr Krtil, CSc., je absolventem Vysoké škole chemicko-technologické v Praze; poté absolvoval interní aspiranturu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze, kde působí s výjimkou dvou postdoktorálních pobytů na State University of New York v Buffalu a na Tokyo Institute of Technology dosud. Dlouhodobě se věnuje výzkumu elektrochemických systémů pro konverzi a ukládání energie zejména lithium iontových baterií a elektrokatalytických systémů pro efektivní elektrolýzu vody. Je autorem více než stovky odborných prací převážně z oblasti fyzikální a elektrochemie. Působí jako tajemník Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE), je členem Komise pro energetiku AV ČR a členem Akademického sněmu AV ČR. Od roku 2020 je také šéfredaktorem časopisu Electrochemical Science Advances.
Přednáška, nazvaná Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci, se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Doporučujeme rezervaci místa na adrese: . Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.
Kontakt: Mgr. Frederik Velinský, , 475 285 756
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com