Dny geografie 2024 objeví skryté příběhy naší krajiny

Katedra geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně (PřF UJEP) zve na Dny geografie 2024, tradiční festival nejen pro geografy. Ve druhém listopadovém týdnu, od 11. do 14. 11. 2024, se uskuteční přednášky, diskuze, výstava i koncert, které nabídnou jiný pohled na krajinu, její historii i současnost. Tématem ročníku 2024 je „Krajina absencí… a hledajících“, což odkazuje mj. na pozapomenuté příběhy naší krajiny.

Dny geografie 2024 jsou otevřeny nejen studentům a odborníkům, ale i široké veřejnosti. Účast na akci je zdarma a není podmíněna studiem na UJEP. Návštěvníci mohou kromě hlavního programu navštívit také výstavu fotografií a cestovatelských deníků ze studentské expedice v Albánii anebo se připojit k části programu i online,“ avizují organizátorky akce dr. Silvie R. Kučerová a Mgr. Veronika Kupková z katedry geografie PřF UJEP.

Dny geografie 2024 zahájí v pondělí 11. listopadu expertní blok a panelová diskuze, kterou moderuje Veronika Kupková (autorka dokumentárního filmu Generace „N“: Deutschböhme). O významu krajiny, její zapomenuté historii a hledání nových perspektiv budou diskutovat dr. Soňa Mikulová, historička emocí z Max-Planck-Institutu v Berlíně, dr. Zdeněk Kučera, historický geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Tomáš Lindner, zahraniční reportér týdeníku RESPEKT. Odpoledne se účastníci mohou těšit na zážitky studentů z Erasmus+ pobytů v Řecku, Španělsku či z expedice v Albánii.

V úterý 12. listopadu se pozornost festivalu zaměří na krajinu českého pohraničí, její proměny a obnovu. Zdeněk Petr, člen spolku Malečovský rozhled, představí obnovy paměti v oblasti Malečovska. Následovat bude přednáška historického geografa Zdeňka Kučery o zanikání sídel
a proměnách českého pohraničí. A odpoledne pak proběhne diskuse o obnově poutního místa Skoky ve vysídlené krajině, kterou moderuje dr. Silvie R. Kučerová. Festivalový program zpestří i koncert Petra Linharta, muzikanta a autora písní nejen o krajině (landscape folk).

Ve středu 13. listopadu bude program Dnů geografie 2024 patřit tématu možnosti digitální rekonstrukce krajiny. Mgr. Monika Stará a dr. Petr Meyer z UJEP představí technologické novinky v oblasti dokumentace a digitalizace kulturního dědictví. Odpoledne proběhne oblíbený formát „HydePark“, kde se účastníci mohou setkat s vedoucím katedry geografie a získat informace o studiu na fakultě. Následovat bude ocenění nejlepších kvalifikačních prací Severočeskou pobočkou ČGS.

Závěrečný program je ve čtvrtek 14. listopadu věnován učitelům geografie základních a středních škol. Připraven je bohatý program, který zahrnuje aktuální trendy a nové metodiky výuky a nabízí možnost získat cenné inspirace pro výuku geografie.

Akce se koná pod záštitou rektora UJEP doc. RNDr. Jaroslava Koutského, Ph.D., děkana PřF UJEP doc. RNDr. Michala Varady, Ph.D., a předsedy Severočeské pobočky ČGS doc. PhDr. RNDr. Jana D. Bláhy, Ph.D.

Jsem velmi rád, že Přírodovědecká fakulta UJEP může zaštítit konání Dnů geografie 2024, které nabízí příležitost zkoumat krajinu nejen jako geografickou entitu, ale i jako nositelku příběhů, které jsou často neviditelné nebo zapomenuté. Téma letošního ročníku „Krajina absencí… a hledajících“ nás vyzývá k hlubší reflexi nad tím, jak krajina formuje naši identitu a jak ji vnímáme,” říká děkan Přírodovědecké fakulty UJEP, doc. RNDr. Michal Varady, Ph.D.

Podrobnosti o programu, link na online přenos a registrace pro učitele jsou uvedeny v programu akce.