Výběrová řízení na studijní pobyty a praktické stáže v programu Erasmus+ v letním semestru akad. roku 2024/25

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Jednou z klíčových aktivit programu Erasmus+ jsou individuální mobility v oblasti vzdělávání, v rámci kterých lze realizovat studijní pobyty i praktické stáže v zahraničí.

Výběrová řízení na studijní pobyty a praktické stáže + v letním semestru akad. roku 2024/25 budou probíhat na jednotlivých fakultách ve druhé polovině října 2024, případně v průběhu listopadu 2024, pokud budou vyhlášena druhá kola výběrových řízení. Studenti/studentky se proto u svých fakultních koordinátorů/koordinátorek či na webových stránkách své fakulty informují, kdy a kde se výběrové řízení na příslušné fakultě koná.

Studující se mohou přihlásit na studijní pobyt na zahraniční vysoké škole, se kterou má jejich fakulta uzavřenou meziinstitucionální smlouvu. Přehled partnerských zahraničních vysokých škol, na kterých je možné realizovat studijní pobyty, poskytnou fakultní koordinátoři/koordinátorky. Je nutné počítat s tím, že se zahraniční partnerskou vysokou školou musí být před zahájením mobility uzavřena meziinstitucionální smlouva prostřednictvím platformy Erasmus Without Paper.

V případě praktických stáží není meziinstitucionální smlouva nutná, studující si vybírají a kontaktují zahraniční instituci sami. Musí se jednat o instituci se sídlem v některé ze zemí zapojených do programu Erasmus+, tj. v členském státě EU, EHP či kandidátské zemi. Pokud je přijímající zahraniční institucí vysoká škola, musí mít oprávnění participovat v programu Erasmus+.

Studující mohou být vysláni na studijní pobyty či praktické stáže v rámci tzv. mezinárodní mobility i na zahraniční instituce mimo programové země. V případě výjezdů na zahraniční vysoké školy však musí být uzavřena mezi vysílající a přijímající institucí meziinstitucionální smlouva i v případě praktických stáží.

Minimální délka zahraničního studijního pobytu či praktické stáže jsou 2 měsíce, maximální 12 měsíců. V případě studijního pobytu však o délce rozhoduje harmonogram zahraniční školy.

Praktické stáže se mohou zúčastnit i absolventi/absolventky, pokud byli na praktickou stáž vybráni v průběhu posledního roku studia. Studijní smlouvy s absolventy/absolventkami však musí být uzavřeny před ukončením studia a stáže musí být realizovány do 1 roku od ukončení studia, nejpozději však do konce období projektu, v rámci kterého jsou vysláni.

Studenti/studentky doktorských studijních programů či absolventi/absolventky těchto programů mohou být vysláni i na krátkodobé studijní pobyty či praktické stáže v délce 5 – 30 dní.

Studující s omezenými příležitostmi, tj. studenti/studentky s fyzickým, duševním nebo zdravotním znevýhodněním, ekonomickou překážkou či s dětmi nebo jinými závislými osobami mohou získat nad rámec stipendia dodatečný příspěvek.

Studenti/studentky mohou absolvovat i kombinovanou mobilitu, tj. fyzickou mobilitu doplněnou virtuální částí studijního pobytu či praktické stáže. Studujícím, kteří pečují o člena rodiny, jsou vrcholovými sportovci registrovanými ve Vysokoškolském sportovním centru MŠMT, příp. v dalších výjimečných odůvodněných případech zřetele hodných, může být umožněna krátkodobá kombinovaná mobilita.

Termíny studijních pobytů budou stanoveny podle harmonogramu zahraniční vysoké školy s tím, že studijní pobyty a praktické stáže schválené v rámci těchto výběrových řízení budou moci být zahájeny nejdříve 2. 1. 2025. Studentské mobility pak musí být ukončeny do konce akad. roku 2024/25, absolventské do konce období projektu, tj. 31. 7. 2026.

Do výběrových řízení na studijní pobyty a praktické stáže se studující přihlašují dle instrukcí fakultních koordinátorů//koordinátorek prostřednictvím IS/STAG.

Studenti/studentky vybraní na praktické stáže pak do 30. 11. 2024 předloží prostřednictvím IS/STAG zahraničními zaměstnavateli a fakultními koordinátory/koordinátorkami podepsané studijní smlouvy spolu s ustanovením mentora/mentorky. Formulář studijní smlouvy a ustanovení mentora/mentorky si stáhnou z webových stránek UJEP.

Úspěšné absolvování výběrového řízení ještě negarantuje studentovi/studentce účast v programu Erasmus+. Bude záležet na množství finančních prostředků, které má UJEP pro toto výběrové řízení k dispozici, a přijetí studenta/studentky zahraniční institucí.

V případě, že nebude dostatek finančních prostředků na realizaci výjezdů všech studentů/studentek vybraných fakultami, bude stanovena max. možná délka financované mobility, případně dále pořadí podle počtu dosažených bonifikačních bodů a typu mobility.

Základní pokyny ke studijním pobytům a praktickým stážím v programu Erasmus+ najdete zde.

Jeden studující může realizovat studijní pobyt či praktickou stáž v max. délce 12 měsíců v každém typu studia, tj. v bakalářském, magisterském a doktorském (v případě dlouhého magisterského studia 24 měsíců). Studijní pobyt a praktickou stáž lze v jednom typu studia kombinovat při dodržení stanovené min. délky pobytu. Dřívější účast v programu Erasmus(+) se započítává do 12 měsíců v rámci příslušného typu studia.

Výše grantů do jednotlivých zemí najdete zde.

V jednotlivých podsekcích programu Erasmus+ na webových stránkách UJEP jsou další informace o programu Erasmus+ a také zkušenosti a užitečné rady těch, kteří již studium v zahraničí absolvovali. Informace k programu Erasmus+ jsou průběžně aktualizovány. Další informace lze pak získat na stránkách Domu zahraniční spolupráce.