COST
COST (European Cooperation in Science and Technology, resp. Evropská spolupráce ve vědeckém a technologickém výzkumu) je program financovaný Evropskou unií, jež umožňuje vědcům a inovátorům nejen z Evropy koordinovat společné výzkumy v rámci tzv. COST Actions. Strategickými cíli programu jsou podpora a šíření excelence, podpora mezioborového výzkumu pro průlomovou vědu a posílení a udržení mladých výzkumných pracovníků a inovátorů.
Podpora pro zájemce o zapojení do programu COST
Seminář v roce 2023 – COST_prezentace 2023
Projekty se zapojením UJEP
CA22115 – A multilingual repository of phraseme constructions in Central and Eastern European languages (PhraConRep)
2023 – 2027, příjemce Univerzita Josipa Juraje Strossmayera v Osijeku, role osob z UJEP (FF – člen Grant Awarding Coordinator) https://www.cost.eu/actions/CA22115
Přirozenou součástí moderní výuky cizích jazyků se staly také slovní postupy a další druhy vzorové řeči, jako jsou idiomy nebo přísloví. Akce PhraConRep se zaměřuje na třídu idiomatických slovních spojení, kterým se věnuje mnohem menší pozornost nejen ve výuce, ale i ve výzkumu. Tyto vzory budou označovány jako frázové konstrukce (PhraCons) a jsou definovány jako vzory idiomatických slovních spojení sestávající z pevných lexikálních prvků (“kotev”) a prázdných míst pro výplňové prvky. Jak lexikální kotvy, tak lexikální výplně musí splňovat určitá kritéria specifická pro daný PhraCon. PhraConRep koordinuje empirický výzkum a vytváří platformu pro společný výzkum klasifikace, popisu, ukládání, překladu a výuky PhraCons středoevropských a východoevropských jazyků. Jeho hlavním cílem je poskytnout vícejazyčné úložiště PhraCons.
CA21166 – Social Sciences and Humanities for Transformation and Climate Resilience (SHiFT)
2022 – 2026, příjemce NOVA University Lisbon, role osob UJEP (PřF – člen Core Group, člen řídícího výboru a pracovních skupin) https://shift-cost.eu
Cílem akce SHiFT je vytvoření transdisciplinárního centra, které se bude zabývat stávajícími výzvami při prosazování včasné společenské transformace v souvislosti se změnou klimatu. Zahrnuje realizaci plánu akčně zaměřených misí, iniciativ a vytváření digitálního obsahu. Hub zahrnuje základní skupinu transdisciplinárních výzkumníků a odborníků z praxe SSH (společenskovědní a humanitní obory) a jejich rozšířené sítě se zaměřením na rozvíjení přínosů zapojení myšlenek transformace do praxe v různých sociálních, politických, ekonomických, environmentálních a technologických kontextech.
CA17140 – Cancer nanomedicine – from the bench to the bedside (NANO2CLINIC)
2018 – 2023, příjemce University of Trieste, role osob z UJEP (PřF – člen řídícího výboru) https://www.nano2clinic.eu/
Akce se zaměřuje na rozvoj a posílení vztahů mezi průmyslem a akademickou obcí s konečným cílem: podpořit klinický přenos nanomedicíny od stolu k lůžku pacienta. Toho bude dosaženo vytvořením první celoevropské mezioborové sítě zástupců akademických institucí a malých a středních podniků včetně organizací klinického výzkumu (CRO), která se bude věnovat vývoji nanosystémů nesoucích protinádorová léčiva od jejich počátečního návrhu, přes předklinické testování účinnosti, farmakokinetiky a toxicity až po přípravu podrobných protokolů potřebných pro první fázi jejich klinických studií.
CA16209 – Natural Flood Retention on Private Land (LAND4FLOOD)
2017 – 2022, příjemce UJEP Ústí nad Labem, role osob z UJEP (FSE – předsedkyně akce, PřF – člen řídícího výboru) https://www.land4flood.eu
Projekt byl zaměřen na realizaci přírodě blízkých opatření (Natural Water Retention Measures – NWRM) na soukromé půdě za účelem zmírnění povodňových rizik. Klíčovými tématy byly: synergie mezi různými způsoby využití půdy a poskytováním služeb pro zadržování vody a ekosystémů; posilování znalostní základny o výhodách a potenciálu NWRM, velkoplošného zadržování povodní a odolných měst; komunikace významu těchto opatření různým aktérům na místní a regionální úrovni a na úrovni povodí; incentiva pro vlastníky půdy, aby přizpůsobili využití půdy a strategie hospodaření s půdou, které umožňují zvýšit kapacitu zadržování vody. Na projekt navázala pracovní skupina v rámci International Water Research Association.